Jak sprawdzić kondycję układu hamulcowego
Nie ma sprawnego auta bez sprawnych hamulców. Kiedy układ hamulcowy nie działa poprawnie stwarzamy zagrożenie dla siebie samych oraz innych użytkowników dróg.
W wielu samochodach hamulce tarczowe montowane są tylko z przodu, a przy tylnej osi spotyka się hamulce bębnowe. Jednak kiedy samochód jest wyposażony w mocniejszy silnik, zazwyczaj posiada tarcze hamulcowe zamontowane na wszystkich czterech kołach.
Najważniejszym parametrem, który musimy kontrolować jest grubość okładzin na klockach hamulcowych. Łatwo to sprawdzić samemu po zdjęciu kół, poprzez otwory kontrolne w zaciskach hamulcowych. Rowek, który widzimy na okładzinach służy do określenia stopnia ich zużycia – jeśli przestaje być widoczny, klocki powinny zostać niezwłocznie wymienione.
Wymieniając klocki na nowe zwróćmy uwagę na to, najtańsze zamienniki mają mniejszą odporność na obciążenia termiczne i mechaniczne, często są też niedopasowanie do kształtów zacisków hamulcowych. Materiał okładzin takich klocków może nie spełniać określonych przez producenta auto parametrów, co ma wpływ na żywotność klocków, ale co gorsze na wydłużenie drogi hamowania.
Przy wymianie klocków ważne jest sprawdzenie stanu tarcz hamulcowych – te z licznymi, głębokimi rowkami oraz grubością mniejszą niż wskazana przez producenta również należy wymienić.
Warto co jakiś czas (producenci sugerują co 2-3 lata) wymienić płynu hamulcowego – płyn hamulcowy jest silnie higroskopijny, wchłania wilgoć i degraduje się, co prowadzi do osłabienia działania hamulców.
Niestety duża cześć kierowców zapomina, że układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów wpływających na bezpieczeństwo i powinien być regularnie sprawdzany – podobnie jak części mechaniczne, również płyny eksploatacyjne ulegają zużyciu i tracą swoje właściwości.
Jeśli masz wątpliwości co do stanu hamulców – skorzystaj z usług warsztatu AUTO ELEKTROMECHANIKA SAMOCHODOWA ZYGMUNT SEWERA.