Zadzwoń do nas Zobacz dojazd

AUTO ELEKTROMECHANIKA

ZYGMUNT SEWERA

ul. Baściki 5, 32 - 650 Kęty

Czynne:

poniedziałek - piątek

8:00 do 16:00

Start / Aktualności / Wiosenna wymiana opon

Wiosenna wymiana opon

Opublikowano: 1 kwietnia 2017
wiosenna-wymiana-opon
logo
ul. Baściki 5, 32 - 600 Kęty, tel: +48 33 810 81 67, www.autosewera.pl

Zima powoli dobiega końca. Należy zastanowić się nad zakupem letnich opon, ponieważ zimowe koniecznie trzeba zastąpić. Gdy średnia dobowa temperatura przekroczy 7 stopni, wymiana kół na letnie jest niezbędna, bo zimowa opona przy wysokich dodatnich temperaturach może być niebezpieczna.

Dlaczego wymiana jest konieczna? W zimowych oponach im robi się cieplej, tym bardziej guma staje się miękka. Wykonany z niej bieżnik szybciej się nagrzewa i przez to szybciej zużywa. A przede wszystkim gorzej hamuje.

Czy warto kupować używane opony? Tak, trzeba tylko pamiętać, że nie mogą one mieć żadnych uszkodzeń. Bieżnik musi być na całym obwodzie opony równomiernie zużyty. Jego minimalna głębokość według przepisów to 1,6 milimetra, ale nie warto na czymś takim jeździć, bo to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza podczas deszczu. Specjaliści zalecają, żeby bieżnik miał minimum 3 milimetry wysokości. Sprawdzajmy także datę produkcji opony, gdyż jej właściwości zależą od jej wieku – proces starzenia nieodwracalnie zmienia strukturę mieszanki gumowej. Okres użytkowania opony nie powinien być dłuższy niż 10 lat od daty jej produkcji (jest umieszczona na jej boku). Wymiany opon powinniśmy dokonywać nie później niż co 4 lata.

Pamiętajmy, aby ciśnienie opon należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu za pomocą precyzyjnego manometru. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może powodować szybkie zużycia opon, to z kolei może prowadzić do wydzielania się w oponie nadmiernej ilości ciepła, zbytniego zużycia paliwa, a nawet do rozerwania opony. Ciśnienie należy sprawdzać, gdy koła są zimne (bardzo ważne).

Opony należy przechowywać w odpowiednich warunkach – zakup kompletu nowych opon zimowych czy letnich to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Warto więc trochę dołożyć i wybrać opony dobrej marki. Odpowiedni sposób przechowywania ma duży wpływ na okres eksploatacji opon. Aby użytkować opony przez jak najdłuższy czas trzeba pamiętać o tym, by je odpowiednio zabezpieczyć. Ogumienie powinno być przechowywane w pomieszczeniach, w których temperatura nie jest zbyt wysoka, około 10-20°C. Opony powinny znajdować się jak najdalej od źródła ciepła oraz słońca (promienie UV uszkadzają gumę). Jeżeli przechowujemy również felgi należy zadbać, by w ich otoczeniu nie panowała duża wilgoć. Opony na felgach, kładziemy jedną na drugiej, albo wieszamy na hakach.

Wymiany opon powinniśmy dokonywać nie później niż co 4 lata.

Bardzo istotne przy wymianie opon jest ich wyważanie – niewyważone opony są źródłem drgań, przedwczesnego i nieregularnego zużywania się opon oraz nadmiernego zużywania się elementów zawieszenia samochodu. Opony należy wyważać po pierwszym zamontowaniu na obręczach oraz po każdym zdjęciu i ponownym założeniu na obręcze. Wyważenie opon należy też sprawdzić po zauważeniu oznak wibracji.

Jeśli masz wątpliwości co do stanu opon i wyważenia swoich kół- skorzystaj z usług warsztatu AUTO ELEKTROMECHANIKA SAMOCHODOWA ZYGMUNT SEWERA.