Zadzwoń do nas Zobacz dojazd

AUTO ELEKTROMECHANIKA

ZYGMUNT SEWERA

ul. Baściki 5, 32 - 650 Kęty

Czynne:

poniedziałek - piątek

8:00 do 16:00

Start / Aktualności / Okresowe wyważanie każdego kompletu kół i opon

Okresowe wyważanie każdego kompletu kół i opon

Opublikowano: 15 października 2016
okresowy-wywazanie
logo
ul. Baściki 5, 32 - 600 Kęty, tel: +48 33 810 81 67, www.autosewera.pl

Od wielu lat większość z nas jeździ na oponach zimowych i jeśli nie dysponujemy dwoma kompletami kół, tylko mamy same opony, to jesteśmy zmuszeni do wyważania kół co najmniej dwa razy w roku. Natomiast duża cześć kierowców, posiada dwa komplety kół i wyważają koła tylko przy montażu nowych opon sądząc, że wyważanie ich w trakcji eksploatacji to niepotrzebna strata czasu oraz wyrzucanie pieniędzy.

Niewielu jednak natomiast zdaje sobie sprawę, że może to grozić zniszczeniem zawieszenia i mniejszym komfortem jazdy.

Zaleca się aby koła wyważać co ok. 10 tys. km. Wyważenie kół można sprawdzić bardzo prostym narzędziem. Przyrząd ten składa się z metalowego krążka z nawierconymi na obwodzie otworami, w które włożone są ciężarki. Jeśli przyrząd jest wyważony (ciężarki w odpowiednich miejscach) to podczas obracania można bez problemu utrzymać krążek w jednej ręce, natomiast jeśli niewielki ciężarek przesuniemy w inne miejsce, czyli doprowadzimy do niewyważenia, to nie jesteśmy w stanie go utrzymać nawet w dwóch rękach. Takie doświadczenie powinno przekonać wszystkich jak ważne jest wyważanie kół.

Już kilkugramowe niewyważenie powoduje, że w czasie jazdy masa ta, wskutek siły odśrodkowej proporcjonalne przecież do prędkości, wzrasta nawet do kilku kilogramów. W efekcie prowadzi to do szybszego zużycia opon, zawieszenia, układu kierowniczego i łożysk.

Wyważanie kół jest czynnością prostą, ale z drugiej strony bardzo łatwo można popełnić błędy. W sezonowym szczycie, w serwisach oponiarskich panuje duży ruch co odbija się na jakości usług. Jeśli mamy dwa komplety kół, to lepiej je wyważyć wcześniej. Będzie taniej i dokładniej.

Dużo ciężarków na feldze świadczy o sporym niewyważeniu opony i felgi. Ale można zmniejszyć ich liczbę. Wystarczy przesunąć oponę względem felgi i najcięższy punkt felgi ustawić naprzeciwko takiego samego punku opony. Wówczas masy będą się nawzajem znosić, a nie sumować.

Jeśli masz wątpliwości co do wyważenia swoich kół – skorzystaj z usług warsztatu AUTO ELEKTROMECHANIKA SAMOCHODOWA ZYGMUNT SEWERA.