Ustawianie geometrii i zbieżności kół. Parametry i kontrola
Geometria kół to pojęcie doskonale znane wszystkim początkującym, jak i wieloletnim kierowcom. Jej właściwe ustawienie gwarantuje przede wszystkim komfortową oraz bezpieczną jazdę. Powoduje również mniejsze zużycie paliwa, wynikające z mniejszych oporów, a ponadto wydłuża żywotność opon oraz elementów zawieszenia. Każdy właściciel pojazdu oraz czynny kierowca powinien zatem pamiętać o regularnej kontroli ustawienia kół, którą zaleca się przeprowadzać raz w roku, najlepiej po sezonie zimowym. Miejmy jednak na względzie, że nie jest to czynność, którą możemy wykonać samodzielnie, we własnym zakresie. Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług związanych z geometrią kół, jej diagnostyką oraz korektą, świadczonych przez nasz serwis.
Parametry geometrii kół
Geometria kół to zespół parametrów, decydujących o ich prawidłowym prowadzeniu oraz właściwej kierowalności pojazdu. Do podstawowych z nich zalicza się:
-
Zbieżność kół – określa położenie kół przednich lub tylnych wobec siebie, względem jednej osi. Zbieżność dodatnia ma miejsce, gdy koła pochylone są do wewnątrz, z kolei ujemna, gdy są ustawione do zewnątrz.
-
Kąt pochylenia kół – to kąt zawarty pomiędzy pionem a płaszczyzną koła, patrząc z przodu lub z tyłu samochodu. Pochylenie kół do zewnątrz wskazuje na kąt dodatni, a do wewnątrz – ujemny.
-
Kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy – patrząc na pojazd z tyłu lub z przodu, jest to kąt zawarty pomiędzy sworzniem zwrotnicy a prostą pionową koła. Tutaj również może być on dodatni (punkt przecięcia osi znajduje się poniżej płaszczyzny jezdni) bądź ujemny (punkt przecięcia osi znajduje się powyżej płaszczyzny jezdni).
-
Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy – widziany z boku samochodu, jest zawarty pomiędzy osią sworznia zwrotnicy a prostą pionową koła.
Aby mówić się na kontrolę zbieżności kół w dobrej cenie – zadzwoń – +48 504 094 581 lub +48 33 810 81 67
Jak zachowuje się samochód ze złą geometrią kół?
Niewłaściwa geometria kół będzie widoczna przede wszystkim w niezachowywaniu przez samochód odpowiedniego toru podczas jazdy na wprost. Podstawowe objawy to ściąganie auta na jedną ze stron oraz konieczność wykonywania częstych korekt kierownicą. Z reguły towarzyszy im także popiskiwanie opon podczas pokonywania zakrętów. Warto jednak wspomnieć, że ściąganie pojazdu na jedną ze stron może świadczyć o innych usterkach i nieprawidłowościach w naszym pojeździe.
Ponadto, niewłaściwa geometria kół powoduje:
-
Obniżony komfort i bezpieczeństwo jazdy
-
Opóźnioną reakcję samochodu na ruchy kierownicą
-
Szybsze i nierównomierne zużywanie bieżnika opon, elementów zawieszenia i układu kierowniczego
-
Większe spalanie
Kiedy należy ustawić geometrię kół?
Geometrię kół powinno wykonywać się standardowo raz do roku, a także po zamontowaniu nowego kompletu ogumienia, wjechaniu w większą dziurę oraz naprawie układu kierowniczego i zawieszenia. Do serwisu należy udać się również po wypadku lub kolizji. Ponadto, ustawienie geometrii kół będzie konieczne, gdy zaobserwujemy podstawowe objawy, mogące wskazywać na tę nieprawidłowość. W każdym z powyższych przypadków zachęcamy do kontaktu z naszym punktem, w którym ustawimy prawidłową geometrię kół, dokonamy jej korekty oraz zdiagnozujemy ewentualną usterkę.
Interesuje się geometria kół cena ? – zadzwoń – +48 504 094 581 lub +48 33 810 81 67.
Specjalizujemy się w usłudze: geometria kół Bielsko-Biała, ustawianie zbieżności Kozy, zbieżność kół Kęty.