Zadzwoń do nas Zobacz dojazd

AUTO ELEKTROMECHANIKA

ZYGMUNT SEWERA

ul. Baściki 5, 32 - 650 Kęty

Czynne:

poniedziałek - piątek

8:00 do 16:00

Start / Aktualności / Wymiana opon na zimę, wyważanie kól

Wymiana opon na zimę, wyważanie kól

Opublikowano: 15 listopada 2016
wymiana-opon-na-zime
logo
ul. Baściki 5, 32 - 600 Kęty, tel: +48 33 810 81 67, www.autosewera.pl

Jeżeli temperatura utrzymuje się poniżej 6-7°C śmiało możemy udać się do serwisu. Letnia opona w takich temperaturach robi się twarda i przez to staje się śliska. Przełom października i listopada to w naszym kraju najlepszy okres na wymianę opon. Chociaż pogoda bywa u nas zmienna nie należy mieć obaw, że po wymianie ogumienia nagle się ociepli i jazda na oponach zimowych stanie się nieekonomiczna. Mały wzrost temperatury o parę stopni nie wyklucza możliwości eksploatacji.

Pamiętajmy, aby ciśnienie opon należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu za pomocą precyzyjnego manometru. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może powodować szybkie zużycia opon, to z kolei może prowadzić do wydzielania się w oponie nadmiernej ilości ciepła, zbytniego zużycia paliwa, a nawet do rozerwania opony. Ciśnienie należy sprawdzać, gdy koła są zimne (bardzo ważne).

Opony należy przechowywać w odpowiednich warunkach – zakup kompletu nowych opon zimowych czy letnich to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Warto więc trochę dołożyć i wybrać opony dobrej marki. Odpowiedni sposób przechowywania ma duży wpływ na okres eksploatacji opon. Aby użytkować opony przez jak najdłuższy czas trzeba pamiętać o tym, by je odpowiednio zabezpieczyć. Ogumienie powinno być przechowywane w pomieszczeniach, w których temperatura nie jest zbyt wysoka, około 10-20°C. Opony powinny znajdować się jak najdalej od źródła ciepła oraz słońca (promienie UV uszkadzają gumę). Jeżeli przechowujemy również felgi należy zadbać, by w ich otoczeniu nie panowała duża wilgoć. Opony na felgach, kładziemy jedną na drugiej, albo wieszamy na hakach.

Wymiany opon powinniśmy dokonywać nie później niż co 4 lata.

Bardzo istotne przy wymianie opon jest ich wyważanie – niewyważone opony są źródłem drgań, przedwczesnego i nieregularnego zużywania się opon oraz nadmiernego zużywania się elementów zawieszenia samochodu. Opony należy wyważać po pierwszym zamontowaniu na obręczach oraz po każdym zdjęciu i ponownym założeniu na obręcze. Wyważenie opon należy też sprawdzić po zauważeniu oznak wibracji.

Jeśli masz wątpliwości co do wyważenia swoich opon – skorzystaj z usług warsztatu AUTO ELEKTROMECHANIKA SAMOCHODOWA ZYGMUNT SEWERA.